Kategorie
Biżuteria

Bransoletki – więcej niż biżuteria

Mogą być wykonane z tkanin, skóry, metali, również szlachetnych, plastiku, drewna czy koralików. Ozdabiane bywają kamieniami szlachetnymi, minerałami, muszlami, elementami z metalu. Jedne są delikatne i stanowią subtelną ozdobę, a inne – duże, wyraziste, rzucające się w oczy i nadające charakteru całej stylizacji. Bransoletki, bo o nich mowa, znane były kobietom już w starożytności.

Bransoletki, menele, braceletki

Zgodnie z definicją bransoletka to ozdoba w kształcie małej obręczy, którą nosi się zazwyczaj na przegubie dłoni. W staropolszczyźnie tego typu ozdoba nosiła miano maneli. Manela została jednak wyparta przez bransoletę, zapożyczoną najprawdopodobniej z języka francuskiego (bracelet). Z kolei francuskie bracelet może mieć swój źródłosłów w łacińskim brachiale (słowo odnosi się zarówno do naramiennika, jak i do bransoletki).

Od bracelet do bransoletki

Zaczerpnięte z francuszczyzny słowo bracelet, wymawiane jako [brãsele], w polszczyźnie otrzymało brzmienie bransoleta. Do bransolety dodano sufiks zdrabniającu –ka. Niektórzy jednak, biorąc pod uwagę pisownię, używali formy baceletka, braseletka. W Słowniku języka polskiego J. Karłowicza, A. Kryńskiego i W. Niedźwiedzkiego, z 1900 roku, pojawiła się forma branzoletka, która jednak została później odrzucona, jako niemająca żadnego uzasadnienia.

Bransoletki w kulturze

Bransoletki pełnią rolę biżuterii, ale mają również znaczenie kulturowe lub symboliczne. W Starożytnym Egipcie noszono bransoletki z motywem skarabeusza, reprezentującego odrodzenie i regenerację. Zgodnie z bułgarską tradycją Martenicy na nadgarstku wiąże się włóczkowe, czerwono-białe plecionki, które nosi się aż do ujrzenia pierwszych oznak wiosny. W Grecji z kolei tka się czerwono-białe bransoletki pierwszego dnia marca i nie zdejmuje się ich do końca lata. Wszystko po to, aby uchronić się przed silnym, greckim słońcem. W kulturze andyjskich Indian bransoletki pełnią rolę amuletów, chroniących przed złym okiem [mal de ojo], w niektórych częściach Indii rodzaj i liczba noszonych przez kobietę bransoletek oznacza jej stan cywilny. A jeszcze nie tak dawno temu wśród młodzieży królowały bransoletki przyjaźni – plecione z kolorowych włóczek.

Proste opaski pełne ozdób

Właściwie można by powiedzieć, że ile kobiet, tyle rodzajów bransoletek. Jeżeli jest to przesadą, to chyba niewielką, bo bransoletki, jak żadnego rodzaju inna biżuteria, mają wielki potencjał, jeśli chodzi o ich personalizację. Istnieją również rozmaite rodzaje ozdób na nadgarstki – zupełnie proste, srebrne lub złote łańcuszki, drewniane, o charakterze etnicznym, czy w końcu wytworne, obsadzane kamieniami szlachetnymi.

Możemy wybierać wśród bransoletek na wstążce i na sznureczku, z delikatnymi zawieszkami. Ciekawy efekt można uzyskać, zakładając na nadgarstek kilka bransoletek z kolorowych koralików. Wielbicielki stylu etno i boho mogą wybrać indyjskie bangles. Do wytwornych stylizacji pasować będą bransoletki tenisowe.  Żelowymi opaskami na nadgarstki można wyrazić swoje poglądy czy przynależność do jakiejś organizacji. Bardzo modne są bransoletki charms, które można przyozdabiać dowolnie wybranymi przywieszkami, tworząc w ten sposób unikalną kompozycję, a także celebrytki. A Ty jakie bransoletki najbardziej lubisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *